![](https://www.anoixtoparathyro.gr/wp-content/uploads/2019/02/IMG-1827-150x150.jpg)
![](https://www.anoixtoparathyro.gr/wp-content/uploads/2019/02/IMG-5247-220x300.jpg)
«Το Πέρασμα» είναι ο τίτλος της πρώτης ατομικής έκθεσης του Γιώργου Κογιάννη, ο οποίος μέσα από τα έργα του μας συστήνεται με την νέα του – όσο και παλιά, αλλά βαθιά προσωπική έως τώρα – ιδιότητα: του ζωγράφου και του «πάντα περίεργου», όπως λέει ο ίδιος, καλλιτέχνη.
«Εγινα δημοσιογράφος», λέει, «γιατί πάντα είχα απορίες, παντού έψαχνα αλήθειες και απαντήσεις. Τελικά, μου πήρε
τέσσερις δεκαετίες για να καταλάβω ότι εάν η δημοσιογραφία ήταν η ερώτηση, η Τέχνη και η ζωγραφική ήταν εκείνη που με πήγαινε πιο κοντά στην πιο αληθινή, την πιο αυθεντική απάντηση».
![](https://4.bp.blogspot.com/-iDhKOoIwdpM/XG2N-V76lBI/AAAAAAABivE/-hEPkN8GpNsgb1al-LksKNrVx9xjMsbiwCLcBGAs/s400/kogiannis.jpg)
Να σημειωθεί ότι ο Γιώργος Κογιάννης δεν έχει παρακολουθήσει μαθήματα ζωγραφικής, είναι απολύτως αυτοδίδακτος.
ΥΓ Η πρώτη ατομική έκθεση ζωγραφικής του Γιώργου Κογιάννη έχει προγραμματιστεί (από τώρα) να πραγματοποιηθεί από 19 – 25 Ιανουαρίου 2020 στο Ιδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης.